הפילוסופיה של המים

בואו נגיד את זה בלי להשתהות: מצב במים בישראל הוא גרוע ביותר. קודם כל מכיוון שאין מים. מצב הכנרת והאקוויפרים נמצאים עמוק מתחת לקו האדום ומחסור המים גדול. אבל בישראל, כמו בישראל, זו רק תחילת הבעיה. איכות המים המקומית סובלת מהזנחה פושעת.

אחת הסיבות לזיהום במי השתיה נובע מכך שרוב המים נשאבים מאקוויפר החוף, הנמצא מתחת לאזורים הבנויים של המדינה. מדובר על אזורים צפופים מאוד שיוצרים זיהום שחודר למי התהום. בנוסף קיים זיהום ממקורות חלקאיים, חומרי הדברה וזיהום המגיע ממפעלים, כמו דלקים ומתכות.

ומעבר לזיהום מעשה ידי אדם קיימים מזהמים נוספים: מוצקים מרחפים, קשיות מים וכלורידים. השיטה הטובה יותר להתמודד עם זיהום המים בישראל היא קודם כל על ידי מניעה, גם אם לא תמיד הדבר אפשרי. ישנן מספר שיטות טיפול במים מזוהמים ובינהן: זיקוק, ניטריפיקציה, ספיחה, נידוף ואלקטרודיאליזה. לכל שיטה עלות טיפול שונה שגם היא נלקחת בחשבון כאשר בוחרים בה.

6258845837_b12c284b73_b

פוגעים בחותרי הקיאקים

בנוסף למי השתיה, קיים גם זיהום בים, המשמש אותנו ככלי תחבורה, כמקור למזון וכמקום נופש. לים חשיבות אקולוגית רבה והאצות הקיימות בו מייצרות חמצן. הזיהום הקיים בכנרת, בים המלח, הים התיכון והים האדום הורסים את אוכלוסיות החיים בו.

למרבה הצער, כמו בכל כלכלה קפיטליסטית, הגורמים העשירים, היינו – כלי השיט הגדולים, מעבורות המטען וכו, יוצרים את הזיהום המירבי בגלל הפסולת הרבה שהם מייצרים ולמעשה מזהמים את הים בדלק ושפכים רעילים אחרים שמנטרלים את יכולתם של כלי השיט הקטנים (אלה העוסקים בגלישת גלים, סאפ, מכירת קיאקים ועוד) ליהנות מהים, כמו גם לרוחצים בקו החוף.

הים בישראל חשוף לשפך הביוב והוא עלול לפגוע לא רק באוכלוסיית יצורי הים אלא גם בבני האדם, בגלל חיידקים וחומרי הדברה אחרים.

כאן ראוי לציין שהזיהום נגרם לא רק מגורמי תעשייה, אלא גם מהתושבים שמותירים אחריהם פסולת שאינה מתפרקת ולכן גם היא מזהמת את המים.

ישראל אמנם חתומה על אמנת ברצלונה, המחייבת שמירה על הסביבה הימית ועל חופי הים התיכון והחיים בו, אבל בפועל פעולות המניעה והטיפול הן מועטות ולא מספקות, וכך נוצר מצב דורסני ולא מאוזן שהטובה הכלכלית פועלת באופן עיוור לעומת הטובה הסביבתית.